пожежна безпека. нск “олімпійський” та готель “одеський дворик”

28 березня 2018

Автор: Олександр Краснопьоров

Масова загибель дітей на пожежі у сусідній країні викликала неабиякі дискусії. Звичайно, ситуація одразу ж переносилася на українські реалії. Одна з тез, яка найчастіше лунала: у нас це може повторитись у будь-яку хвилину, оскільки перевірки органів пожежного нагляду заборонені.

Це не зовсім так. У 2018 році ДСНС України запланувала перевірити 38 тисяч об'єктів. Проте є сумніви, що перевірки матимуть значний позитивний ефект, оскільки:

1. Завжди знайдуться інспектори, які самі або по команді згори не побачать суттєвих порушень.

2. Відповідно, знайдуться власники, які себе заспокоять наданням хабара.

3. Акт нагляду триває декілька днів, а закони фізики працюють у режимі 24/7.

4. Далеко не всі суб'єкти господарювання знайдуть зайві сотні тисяч для протипожежних заходів.

5. Невідворотність покарання у нашій країні викликає сумну посмішку.

Наведемо два показових приклади.

Приклад перший. НСК “Олімпійський”, м. Київ.

Наприкінці 2011 року на хабарі у 300 тис. грн. був спійманий пожежний інспектор “А”. Проте за 5 років після Євро-2012 за свідченнями фахівців спортивний комплекс був вкрай небезпечним. Яка ситуація там зараз — страшно уявити. При цьому, згадайте, під час відкриття стадіону там виникла пожежа. Може, це було попередженням?

stadion

Приклад другий. Готель “Одеський дворик” (Одеса, вул. Успенська, 19).

За словами одеситів, 01.11.2016 року в готелі вже була пожежа. Нещодавно пожежники, отримавши необхідні дозволи і погодження, вирішили перевірити готель. Проте рятівників до закладу не пустили. І суд, куди звернулись “надзвичайники”, встав на бік готельєрів.

dvorok

Аргументи суду:

1. У 1998 року Президент Кучма своїм указом заборонив позапланові перевірки з пожежної безпеки, якщо господар уклав договір страхування цивільної відповідальності перед третіми особами.

2. ДСНС взагалі не мала права звертатися до суду з позовом про допуск державного інспектора до готелю.

Ці аргументи може розбити вщент будь-який розумненький студент юридичного вишу (до речі, при тому, що договір страхування був наданий не на готель, а на ресторан).

Polis

Але попри все, пожежний інспектор до приміщень досі не потрапив. За свідченнями мешканців сусідніх домів, готель (у центрі Одеси!) опалюється за допомогою твердопаливного котлу. Зараз у пошуках власної безпеки мешканці сусідніх будинків звернулись до Громадської ради при ДСНС України. Чому? Чи не тому, що владні інституції захистити не можуть?!

Зараз в Україні діє т.з. “Стратегія реформування ДСНС на період до 2020 року”. Документ передбачає запровадження системи управління пожежною безпекою на основі європейських стандартів щодо оцінювання й аналізування ризиків. Проте, про що може йти мова, коли половина населення не може купити не те що “Мерседес”, а звичайний велосипед?!

Тобто, європейська мета є красивою, але поки що недосяжною. І адміністративні заходи з боку ДСНС навряд чи будуть достатньо ефективними.

Що ми можемо робити зараз, аби убезпечити публічні заклади з масовим перебуванням людей? Перший крок — це зробити прозорим стан пожежної безпеки знакових і критичних об'єктів — торгівельно-розважальних центрів, шкіл, нічних клубів, готелів, кінотеатрів тощо. І органи ДСНС мають зосередити зусилля не на перевірках, а на розробці і впровадженні реалістичної державної політики у сфері пожежної безпеки.

Решту має зробити суспільство.