фатальні медичні аналізи або роздуми на східцях лабораторії “МеДіС”

02 квітня 2019

Автор: Олена Добровольська, спеціально для ІБ “Сек’юріті ЮЕй

- Доброго дня, пані Олено! Хочемо запросити Вас у медичну лабораторію “МеДіС”, м. Львів, щоб представити Вам процедуру утилізації медичних відходів. Коли Вам було б зручно?

Medis znak

Уперше я стикнулась з негараздами у роботі медичних лабораторій, коли дізналася про наявність біоматеріалів у львівських сміттєвих контейнерах. І, звичайно, зраділа, коли представник “МеДіСу” - лабораторії, яка фігурувала у розслідуванні відомого правозахисника — запросив мене до Львова. Щоб не виглядати необізнаною “школяркою”, я кілька вечерів студіювала санітарно-протиепідемічні правила і норми, після чого поринула до Національного стандарту, що регламентує вимоги до якості та компетентності медичних лабораторій (ДСТУ ЕN ISO 15189:2015, між іншим). І ось, коли нарешті я дізналась про зміст вимог до менеджменту лабораторій та технічних вимог до персоналу, лабораторного обладнання та реагентів і, власне, осягнула, яким чином має забезпечуватись якість результатів дослідження, - з'ясувалось, що насправді у “МеДіСі” не дуже-то й радіють моєму приїзду.

Замість екскурсії по кабінетах і розповідей про біологічні, хімічні, імуногематологічні, генетичні та інші дослідження, замість одкриттів про виявлення і контроль невідповідностей мені запропонували нудну зустріч з юристами компанії. Усім своїм виглядом служаки юриспруденції на ім'я Артем та Володимир нахабно показували: “Дівча, ти забагато хочеш знати! Якщо напишеш щось не те, покличимо тебе до суду”.

Визнаю, я трохи розгубилась. Мені одразу на думку спала молода жінка Олександра (ім'я змінено. - Ред.), з якою я спілкувалася напередодні. Довгоочікувана вагітність Олександри разом з аналізами від “МеДіСу” “подарували” львів'янці сім важких тривожних місяців життя...


Скринінговий аналіз показав, що у дитини з великим ступенем вірогідності розвивається синдром Дауна. Ця хвороба зустрічається рідко, у середньому — один випадок на 700 народжених. Скільки насправді Господь посилає дітей із таким дефектом, дізнатися важко, оскільки багато з них стають жертвами аборту. Зазвичай дітей вбивають в лоні матері під впливом діагнозів лікарів, які вивчають результати дородового скринінгу.

Мій лікар з жалем подивився на мене і зітхнув: Ну, народжуйте - подивимось, як там буде...” - з жахом згадала Олександра.

У родині постало питання - переривати вагітність чи сподіватися, що дитина здорова...


Emotion

Фахівці в один голос стверджують: більшість вітчизняних медичних установ, незалежно від форми власності, незалежно від географії, роблять аналізи неправильно. В результаті реальна картина захворювань є фатально викривленою. Наприклад, в Україні налічується 1 800 000 хворих на діабет. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров'я, таких людей у нас насправді 7-8 мільйонів. Проте більшість не знають про свою хворобу. Найкращі побутові глюкометри (якими, до речі, користується більшість лабораторій) дають похибку 30 %. Погодьтеся, отримавши неправдивий аналіз, людина скоріше повірить в щось позитивне, ніж в хворобу. Як наслідок, в Україні:

- серед 400 000 новонароджених виявлено 4 000 хворих на діабет;

- 19 % дітей страждають від токсичного рівня цукру в крові матері;

- щорічно відбуваються 100 000 інфарктів, після яких половина вмирає протягом 4 років;

- щорічно мають місце 120 000 інсультів, після яких 60 000 людей вмирають протягом року.

Загалом, прихована смертність від діабету внаслідок недостовірних аналізів становить в Україні 100 000 випадків на рік. Чи не тому у нас така низька тривалість життя?!!

Saganenko 2

Про гроші. В рамках медичної реформи держава заявила про готовність виділяти 2 млрд. грн. для проведення аналізів хворих на діабет. Двічі на рік. Даруйте! А як же похибка 30 % і побутові прилади?! Це ж карний злочин!! Проте, оскільки це масове явище, в МОЗ і Національній поліції ніхто не заморочується. Медичні ділки потирають руки: “Ви нам гроші — ми вам щось поміряємо!” Впевнена, що різноманітні ”медіси” та “ескулаби” вже займають місце в черзі за бюджетними грошима...

Що треба робити? Логічно, щоб усі провайдери медичних послуг підтвердили свою компетентність. Для цього в країні створено Національне агентство з акредитації, яке у добровільному порядку акредитує лабораторії, використовуючи згаданий вище стандарт ДСТУ ЕN ISO 15189:2015. Вже діють шість органів з оцінки відповідності — у Києві, (2), Черкасах (1), Дніпропетровській області (3). Проте з п'яти тисяч лабораторій їхніми клієнтами стають одиниці. Решта заспокоюється, як правило, купуючи сертифікат ISO 9001:2009 (саме таким, до речі, пишається “МеДіС”).

Чому не впроваджується стандарт з міжнародними вимогами до якості та компетентності медичних лабораторій? Знов гроші. Вважається, що процес забезпечення якості коштує до 30% собівартості аналізів. Тому власники лабораторій забороняють грамотному лаборанту витрачати на це гроші, турбуючись про норму свого прибутку. Решта — нещасні випадки і смертність — їх не хвилює. Тим більш, що Ліцензійні умови не потребують виконувати головний профільний стандарт.

Tantcura

Я спитала знайомого американського вченого, якій має значний досвід в сфері збору та обробки даних в дитячому шпиталі Цинциннаті (Cincinnati Children’s Hospital) та Regeneron Pharmaceuticals. Випускник Єльського університету, він довго не міг зрозуміти, про що йдеться. Коли втямив, розсміявся: “У нас такого бути не може! Якщо журналісти або громадські активісти дізнаються, що лабораторія зробила хибний аналіз, завтра її керівник опиниться в тюрмі, а сам заклад закриють”.

В Німеччині і Франції, до речі, трохи інша система. Якщо в США за якістю чітко слідкує держава, в Європі головну роль відіграють професійні громадські об'єднання. При цьому активно застосовується електронна медицина. Наприклад, під час забору крові і реєстрації зразка відбувається фіксація на смартфоні. Таким чином лабораторія контролює час доставки, щоб спрогнозувати, наскільки адекватним може виявитись тест.

Яка ж система у нас? Наголошую: ніякої системи не існує! Хоча, близько десяти лабораторій з 2012 року почали на власний розсуд впроваджувати, так звану, систему внутрішнього і зовнішнього контролю за якістю аналізів. Серед них є такі, яким вдалося знизити розмір похибки з 40 % до 2-3 %. Але це — виключення. В переважній більшості закладів навіть не існує посади заступника директора з питань якості.


У випадку Олександри мати та чоловік довгі місяці були поруч, піклувалися про жінку та запевняли, що нема про що хвилюватися. “Думки про хворобу дитини були нестерпними. Проте я намагалася якомога більше опікати себе заради здоров’я дитини. Постійно читала статті в Інтернеті - що краще їсти, які вправи виконувати, як контролювати емоції та думки, щоб не порушити психологічний стан дитини”, - розповіла Олександра.

Зараз у Львові підростає чотирирічний Славко. Дитина народилася абсолютно здоровою. У родині зараз намагаються не згадувати про аналізи “МеДіСу”, завдяки яким хлопчисько міг померти, не народившись.


Редактор агентства з безпеки життєдіяльності завжди вимагає, щоб журналіст у своїх матеріалах давав практичні поради людям.

Що тут порадити?

Як на мене, краще не робити жодного аналізу, ніж отримати недостовірний. Якщо “припекло”, одразу, одночасно з лікуванням слід збирати матеріали для прокуратури та суду. Доказами тут мають бути і лікарняні листи, і амбулаторні картки, призначення тощо. Але запам'ятайте: передусім мають бути оригінали результатів медичних аналізів!

Редакторові Security UA я б теж дещо порадила. А саме: інформаційному агентству стати членом Всеукраїнського руху за правильні аналізи і дослідження. Адже ця тема, за моїм відчуттям, хвилюватиме наших читачів доти, доки існує жадібна ненажерливість власників медичних лабораторій. Як вважаєте, ще довго?

 

P.S. Автор дякує організаторам та учасникам круглого столу з проблем якості лабораторної діагностики в Україні, який відбувся 21.03.2019 р. в Києві. А саме: Всеукраїнській Раді захисту прав та безпеки пацієнтів, Міжнародній діабетичній організації та Асоціації забезпечення якості лабораторної медицини.

KS 5


 

По темі:  "Шок! Так вас ще ніколи не обманювали" (автор: ДЦ "Медіс", 10.04.2019 р.)