з хворої крові на здорову або вбивчі сюрпризи львівського сміття

06 березня 2019

Автор: Ірина Золотова, позаштатний кореспондент ІБ “Сек’юріті ЮЕй”, м. Київ

Загроза підхопити смертельну хворобу може ховатись де завгодно. У тому числі, у сміттєвих контейнерах загального використання. Саме там непогано себе почувають СНІД та гепатит. Жах, але до контейнерів заразу заносять медичні заклади, співробітники яких не сильно переймаються епідеміологічними проблемами.

Postanovoch

В Україні за рік накопичується близько 400 тис. тон медичних відходів. З них близько 120 тис. тон - це небезпечні речовини, які можуть викликати багато захворювань, у тому числі, гепатит. Хто не знає, у світі кількість хворих на гепатит сягає півмільярда (це, до речі, у 15 разів більше, ніж кількість ВІЛ-інфікованих). Щорічна смертність від гепатиту становить 500-700 тисяч осіб. В Україні щороку реєструється від двох до трьох тисяч випадків захворювання. У Львові пік гепатиту припав на 2009 рік, коли кількість хворих зросла до 239 осіб.

Кожен медичний заклад має біологічні відходи, які певним чином класифікуються в залежності від характеру небезпеки. Держава розробила правила поводження з усіма категоріями відходів. Тобто, на папері усі знають, як потрібно утилізовувати епідемічно і токсикологічно небезпечні продукти життєдіяльності, але реальна картина істотно відрізняється від теорії.

musor 3

Львівській активіст Едуард Синяговський днями показав користувачам Фейсбуку, як деякі діагностичні центри Львова позбавляються своїх відходів. До об'єктиву камери потрапила утаємничена сторона роботи закладів з мудрованими назвами МеДіС” та “Ескулаб”. Львів'яни побачили, як їхня кров, яку вони здають на аналізи, потрапляє в сміттєві контейнери і змішується зі звичайним побутовим сміттям. При цьому в баках порпаються безхатченки, пенсіонери і так звані “фрігани” (молоді люди, які борються проти надмірного споживання та глобалізації), а поруч своєї черги чекають голодні собаки. У своєму відео пан Едуард, окрім кров'яних плям, наочно продемонстрував використані шприци, голки, забруднену вату, бинти, перев'язувальні матеріали, рукавички тощо.

Victoria chОднозначно, проблема існує. І навіть страшно уявити, скільки зарази під час минулої “сміттєвої блокади” могли розвести по всій країні львівські сміттєвози! Проте у Держспоживслужбі Львова від активіста вперше почули про наявність проблеми з медичними відходами. Як виявилось, діагностичні центри і медичні лабораторії ніхто не контролює.

 “Всі перевірки у нас здійснюються за погодженням Києва”, - відповіла Вікторія Нижник, відділу санітарно-епідеміологічного нагляду.

malanych

Начальник Державної екологічної інспекції у Львівській області Микола Маланіч через секретаря нам повідомив, що ані він, ані його заступник про проблему медичних відходів раніше не чули. В ГУ ДСНС цим питанням теж не переймаються.

А що ж кажуть самі винуватці скандалу - діагностичні центри “МеДіС” та “Ескулаб”?

Перша соціальна медична лабораторія “Ескулаб" здійснює діяльність ... виключно згідно вимог чинного законодавства України, з дотриманням Державних санітарно-протиепідемічних правил і норм”, - офіційно відповіли в “Ескулабі”. В “МеДіСі” нічного не повідомили, але запросили ознайомитись з процедурою утилізації — напевно, мають намір заговорити та вчарувати юну дівчину-журналіста smil

У цій ситуації дивує поведінка львівської поліції. Слідчо-оперативна група зафіксувала наявність медичних відходів в контейнерах загального використання, проте кримінальне провадження чомусь досі не відкрите. Ніби не вбачають замах на безпеку життя людей. Кажуть, спочатку має пройти експертиза, в той час як юристи впевнено кваліфікують подію за статтею 239 ККУ “Забруднення або псування земель”, що передбачає позбавлення волі до п'яти років.

Krov 1

Щоб уявити повну картину, ми звернулись до львів'ян у популярних групах Фейсбуку. Там ми дізнались, що після викриття факту порушення правил поводження з медичними відходами роботи у підприємства з утилізації стрімко побільшало. Хоча фахівці відмітили, що у Львові є медичні заклади, які ретельно виконують усі правила та норми, незважаючи на відповідні фінансові витрати.

Отже, поки триває експертиза небезпеки знайдених відходів, не буде зайвим нагадати про правила поведінки. Головне - не панікувати! Якщо ви вкололися брудною голкою, одразу звертайтеся до районної поліклініки у кабінет довіри чи інфекційних захворювань. Ймовірність зараження гепатитом після уколу голкою від використаного шприца становить до 17%. Необхідно якомога швидше промити місце уколу проточною водою з милом. Після цього обробити рану 5% розчином йоду. Пам'ятайте, що при гепатиті пацієнт скаржитиметься на втомленість, головний біль, знижений апетит, нудоту, блювання, температуру, жовтуху, темний колір сечі, випорожнення світлого кольору, висипку. Хоча іноді симптоми можуть бути відсутніми, тому в жодному разі не нехтуйте візитом до лікаря!

Ми ж, зі свого боку, спостерігаємо за ситуацією і пакуємо речі для відрядження до Львова.